Helsinkit I. Gusztv svd kirly alaptotta a Vantaa foly torkolatnl, a rivlis Hanza-vrost, Tallinnt ellenslyozand. 1550. jnius 12-n adta parancsba Rauma, Ulvila, Porvoo s Tammisaari polgrai szmra, hogy kltzzenek az j vrosba; ezt a napot tekintjk a vros alaptsi dtumnak.
A vrosalapts nem volt tl sikeres, a kis vroskt sokig szegnysg, betegsgek s harcok sjtottk. Radsul, amikor a Svd Kirlysg elfoglalta szakkelet-sztorszgot Tallinn-nal egytt, mr nem is volt rdekelt egy jabb vros felvirgoztatsban a kzelben. Helsinki, mint egy elfeledett kis falu sorvadozott sokig.
1643-ban a vros a jelenlegi (a mai Kruununhaka kerlet) helyre, dlebbre kltztt, biztonsgosabb s knyelmesebb kiktt nyjtva a hajsoknak. A Balti-rgi kereskedelme azonban tovbbra is elkerlte.
A krnyk svd-orosz, nmet-balti hbori miatt azonban Helsinki stratgiailag fontos pontt vlt. A svdek s az oroszok tbbszr elfoglaltk egymstl a vrost, 1748-ban vgl a svdek elkezdtek pteni egy erdt a Helsinki eltti tengerparton. Az erd-sziget Suomenlinna, „az szak Gibraltra” ptse javtott a vros megtlsn, de Helsinki egszen a finn hbor vgig, 1809-ig nem kezdett fejldni. 1809-ben Finnorszgot a gyztes Oroszorszghoz csatoltk, mint fggetlen Finn Nagyhercegsget.
1812-ben a svd befolyst cskkentend, I. Sndor orosz cr Turku helyett Helsinkit tette meg a Finn Nagyhercegsg fvrosul. A belvrost neoklasszicista stlusban ptettk jj, Szentptervr mintjra. 1827-ben Helsinkibe kltztt az 1640-ben alaptott Turkui Egyetem is, gy megalaptva a Helsinki Egyetemet.
Az els vastvonala 1862-ben Hmeenlinna fel plt, majd 1870-ben Helsinkit Szentptervrral kttte ssze vonatkzlekeds.
Amikor Finnorszg 1917-ben elnyerte fggetlensgt, Helsinki maradt a fvros. A fggetlensg kikiltst polgrhbor kvette, a kormnynak meneklnie kellett a fvrosbl. 1918 mjusban a C.G.E. Mannerheim tbornok vezette kormnycsapatok gyzedelmeskedtek.
A msodik vilghbor alatt a Szovjetuni tbbszr bombzta a vrost, de az szerencsre kevs krt szenvedett. Finnorszg egyike azon kevs eurpai llamnak, amelyeket a vilghbor alatt nem foglaltak el, fggetlensgt vgig megtartotta.
1962-ben, a nagyhatalmak kztt foly hideghbor ellenre itt rendeztk meg a nyolcadik Vilgifjsgi Tallkozt.
A kvetkez idszakban Helsinki gyors temben fejldtt. Az 1970-es vekben a Helsinki rgi lakosainak szma meghromszorozdott, gy 1990-es vekre az Eurpai Uni egyik leggyorsabban fejld teleplse lett.
Helsinki tbb jelents nemzetkzi tallkoz helysznl is szolglt. 1975-ben itt rendeztk az Eurpai Biztonsgi s Egyttmkdsi rtekezletet, amely augusztus 1-jn a Helsinki Zrokmny alrsval fejezdtt be. 1990-ben az els szovjet-amerikai cscstallkoz is itt zajlott George H. W. Bush amerikai s Mihail Gorbacsov szovjet elnkk kztt.
|