A „Tli hbor” utn a finn npessg krlbell 12%-t jra kellett telepteni. Az jjpts, a munkanlklisg s a bizonytalansg, hogy az orszg megrizheti-e fggetlensgt a Szovjetunival szemben, csak nvelte a kivndorlst. Csak a 1990-es vektl kezdve fogad meneklteket Finnorszg olyan mrtkben, mint a tbbi skandinv orszg, habr a szmuk mgis sokkal kisebb. A bevndorlk jelents rsze a Szovjetuni ltal elfoglalt (valamikor Finnorszghoz tartoz) terletekrl szrmazik.
Npcsoportok: finn 93%, svd 6%, orosz 0,5%, szmik (lappok) 0,3%, egyb 0,2%.
Kt hivatalos nyelv van: a finn, amit a npessg 93%-a beszl, s a finnorszgi-svd, ami a lakossg 6%-nak anyanyelve. A ktnyelvsget alkotmnyuk 14. cikkelye garantlja. Ms kisebbsgi nyelvek: orosz s szt. szakon, Lappfldn mg megtallhatak a szmik, jelenleg kevesebb mint 7000 lelket szmllnak, akik – akrcsak a finnek – finnugor nyelvet (lapp nyelvet) beszlnek. Tbb mint 20 nyelv ltezik, amit krlbell ezren beszlnek.
A legtbb finn (89%) a Finn Evanglikus Egyhzhoz tartozik, krlbell 1%-a a lakossgnak tartozik a finn ortodox egyhzhoz. A maradk npessg ms valls: ms protestns kzssg tagja,rmai katolikus, muszlim vagy zsid, leszmtva azt a 9%-ot aki nem tartozik egy vallshoz sem.
|