tfog kutatsok eredmnyekppen az archeolgusok megllaptottk, hogy a mai Finnorszg terlett a kkorszak alatt kezdtk el lakni, a jgkorszak utols jegnek elolvadsa utn.
Rgi skandinv mondk s egyes trtnszek (mint pldul a dn Saxo Grammaticus vagy az arab Al Idrisi) szerint Finnorszgnak mr a svd uralom eltt is voltak kirlyai.
Finnorszg kzel 700 ves kapcsolata a svd kirlysggal 1154-ben kezddtt, a keresztnysg s Erik svd kirly rvn. A svd uralom idejn a valls s az llamlet nyelve a svd volt. 1809. mrcius 29-n I. Sndor orosz cr elfoglalta Finnorszgot, mely az Orosz Birodalmon belli autonm nagyhercegsg volt egszen 1917 vgig. Az orosz rban a finn nyelv modernizldott, elismert nemzeti nyelvv vlt. 1917. december 6-n, rviddel a bolsevik forradalom utn, Finnorszg kikiltotta fggetlensgt.1918-ban az orszg tvszelt egy rvid, de keser polgrhbort, amely sok vre elre krvonalazta a hazai politikt. A II. vilghbor alatt Finnorszg ktszer is harcolt a Szovjetuni ellen: az 1939-1940-es tli hborban (segtsget kapott tbbek kztt Svdorszgtl, illetve egy zszlaljnyi nkntest Magyarorszgtl is) s msodszor 1941 s 1944 kztt (Nmetorszg jelentkeny segtsgvel). Ezt kvette a Lappfldi hbor 1944-1945-ben, amikor Finnorszg kivonulsra knyszertette a nmeteket az orszgbl.
A II. vilghbor kvetkeztben Finnorszg jelents terleteket elvesztett. Ezek egy rszn szerveztk meg szovjet Karlit, ms rszt a leningrdi, illetve a murmanszki terlethez csatoltk.
A II. vilghbor utn Finnorszg tkzzna volt a Szovjetuni s a nyugati orszgok kztt. Bels trsadalmi rendjben nyugati mintt kvetett, de katonailag kiszolgltatott volt a Szovjetuninak. A Szovjetuni sszeomlsa utn Finnorszg is nllan vlaszthatta meg fejldsnek tjt s 1995-ben csatlakozott az Eurpai Unihoz. 2002-ben az elsk kztt trt t az euro hasznlatra.
|